pátek 1. ledna 2016

Filmy roku 2015

Myslím, že s příchodem každého dalšího roku se většina lidí alespoň na chvilku zastaví a zamyslí se nad rokem, který právě končí. Jaký byl, co dobrého přinesl. A to tady jako vždycky uděláme, alespoň po filmové stránce. Pro mě byl rok 2015 opravdu divoký, zejména hodně pracovně náročný, takže mi spousta filmů utekla. Ty kousky, na které jsem slyšela hodně chvály, jsem ještě dokoukávala v posledních pár dnech, aby můj výběr toho nejlepšího nebyl o žádný zásadní snímek ochuzen. Opět jsem pro vás vybrala deset filmů, co se mi nejvíc líbily, a opět připomínám, že je to můj čistě subjektivní názor, a opět mě zajímají názory vaše a nemám problém o tom diskutovat. Tak pojďme na to :)

První místo patří Malému princi. Psala jsem vám o něm nedávno, takže to nemá smysl rozpitvávat. Je to opravdu milé a citlivé zpracování krásného příběhu, který mám spojený s pěknými chvilkami svého dětství. Malý princ mě zahřál na srdci a dojal mě, vykouzlil mi úsměv na tváři a je mi úplně jedno, že bych možná na to měla být už "moc stará". Je to kouzelný příběh a klidně si myslete, že jsem infantilní, když mu dávám první místo. Stojím si za tím.

Kód Enigmy si na mém soukromém žebříčku vysloužil pomyslnou stříbrnou medaili. A to, jak jistě mnozí víte, opravdu nemám ráda Keiru Knightley. Na druhou stranu příběh silně nespolečenského génia a jeho sebevědomé víry, že dokáže, co nikdo dřív nedokázal, v podání Benedicta Cumberbatche, je vážně něco, co stojí za to vidět. A pokud vás baví historie, tak tím spíš.

Americký sniper je přesně jedním z filmů, které jsem musela dohnat zpětně. A opravdu to stálo za to, natolik, že se Bradley Cooper v roli "legendy" dostal na stupně vítězů. Rekordman v počtu zabití nepřátel v Iráku, v podstatě válečný hrdina, co ve filmu zase tolik nemluví, ale celou dobu mu vidíte do hlavy. Jeho dilema jako "zabít/nezabít", "zůstat s rodinou/vrátit se do boje"... válku nejde totiž jenom tak vypnout a zapomenout.

Na čtvrtém místě se umístil film S láskou, Rosie. Asi by se dal zaškatulkovat jako "romantická komedie", ale vlastně ne tak docela. Ukazuje, že život není vždycky tak krásný a pohádkový, jak si ho naplánujeme, a občas to, co hledáme po celém světě, máme celou dobu přímo před nosem. Hlavně je důležité nevzdávat se naděje a dívat se na všechno trochu s nadsázkou. Kdo jste neviděli, doporučuji.

A to by asi prozatím na odlehčení stačilo. Na pátém místě totiž máme zase spíš méně veselý film. Bojovník. O tom, jak křehká je současná situace. Jak se během minut může člověku život obrátit naruby. O tom, jak těžké je vstát po opravdové životní porážce a bojovat dál. Jak to bolí a trvá. A jak už potom nic není jako dřív. Jeden z filmů, u kterých ke konci brečí celé kino, div že si mezi řadami lidé nepodávají kapesníky. Ale nelituji, že jsem ho viděla, a podívám se znovu.

Šestou příčku obsadila ulítlá akční komedie Kingsman: Tajná služba. Super obsazení, super humor, super akce, a všechno tak strašně britské, že je to vlastně úplně originální. Musím říct, že mě tenhle film příjemně překvapil. Kdo jste ho ještě neviděli a máte rádi barevné, mírně přehnané, správně potrhlé a trošku drsné akčňáky, určitě se koukněte. Nehrozí, že byste se nudili.


Na sedmém místě máme Star Wars: Síla se probouzí. Za to, že dokázaly zůstat tím, čím byly dřív a za co jsou tak oblíbené, i po tolika letech. Za to, že vyvolaly hodně otázek, a všichni teď nedočkavě čekáme na další díly, abychom se dozvěděli odpovědi. Šla jsem na tenhle film s předsudky a spíš povinně, a přesto mě dokázal nadchnout a na konci jsem mi bylo líto, že ještě nepokračuje. Tak moc mě bavil.

Osmičku obsadil Stážista. Dojemná pohodová záležitost o tom, jak se stážista důchodového věku snaží zapadnout do moderní dynamické internetové firmy. Nejen že všechny překvapí, ale i inspiruje a vytvoří si nejedno přátelství. Ideální film pro dlouhé zimní večery, prokrastinaci o zkouškovém, či na kdykoli jindy, kdy si chcete jenom odpočinout a zlepšit náladu.


Devátá příčka patří animáku Velká šestka. Říkáte si - další pohádka? No a co. Velká šestka je zábavná podívaná plná povedených vtípků, které opravdu nejsou cílené pouze na děti. A nepopsatelně rozkošný robot Baymax tomu všemu nasazuje korunu. Viděla jsem tenhle film mnohem vícekrát než jednou a pořád mě neomrzel. Udělat akčního hrdinu z přerostlého maršmelounu nebyl vůbec špatný tah.

Poslední film, který se do mého výběru top 10 vešel, je Šílený Max: Zběsilá cesta. Myslím, že by byl i výše než na desátém místě, kdybych ho viděla v kině, protože to je podle mě přesně film točený pro velké plátno. I tak mi ale přišel úžasný - hlavně (samozřejmě) Tom Hardy. Ale i ta atmosféra, barevnost, jednoduchost, a přesto šílená akce. Jo. Takhle se to dělá. 


A to je pro rok 2015 všechno. Jsem zvědavá, co přinese 2016 (a už teď mám tipy, které filmy podle mě budou největší pecky - ale neprozradím). Nemůžu než vám popřát šťastný nový rok 2016 a choďte do kina :)

Žádné komentáře:

Okomentovat