sobota 26. listopadu 2016

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Je  možné být válečným hrdinou, a přesto se jedinkrát nedotknout zbraně? Ačkoli je to těžko uvěřitelné, Desmond Doss to dokázal a zasloužil si, aby byl o jeho hrdinském činu natočen film. O tvrdohlavém vojákovi, který nešel přes své přesvědčení a navzdory všem překážkám, které mu byrokracie armádního systému házela pod nohy, našel svoje poslání a vyznamenal se tak, jak nikdo neočekával. Nejspíš ani on sám.

Válečné filmy bývají hodně silné, zejména pro dnešní generaci, která válku nezažila a nezná ji ani z vyprávění rodičů a prarodičů. Šokuje nás každý další snímek ukazující hrůzy přímo z bitevního pole, to, jaká doopravdy válka je, se vším všudy, nejen hrdinství, ale i bolest, to, že nezáleží na tom, jak jste dobří, ale jestli zrovna náhodou stojíte v místě, kudy letí kulka nebo kde přistane granát, to, že váš dosavadní život, rodina, naděje, všechno může skončit ve vteřině, a vy i přesto jdete a obětujete vše, protože doufáte, že to všechno má nějaký vyšší smysl.

O to silnější bývají válečné filmy podle skutečné události. A tahle skutečná událost za zfilmování zcela jistě stála. Desmond Doss v podání Andrewa Garfielda je člověk, jehož byste do války jen tak nepustili. Jeho jemný hlas, citlivost, víra v to, že pokud chceme omezit násilí, musíme začít u sebe, to všechno jde ruku v ruce s paličatostí a vytrvalostí. Je odhodlaný zúčastnit se bitvy spolu s ostatními a riskovat život, i když ho od toho úplně všichni odrazují. I když jsem původně nad obsazením trošku pochybovala, nebylo to potřeba. 

Na film by měli jít všichni, kdo nejsou děti a nezvrací při pohledu na krev. Válka je drsná a je dobře, že se ukazuje ve své pravé podobě, se vším, co přináší, se vší krutostí a následky. S tím, co pár dní na bojišti udělá s psychikou člověka. S tím, jakou pokoru v sobě člověk nachází tváří v tvář smrti. Ale nejde jen o to. I kdyby film nebyl podle skutečné události. I kdyby neukazoval realitu, na kterou jsme za to téměř století zapomněli. I tehdy by to byl jeden z nejlepších celovečeráků letošního roku. Doporučuji.

Žádné komentáře:

Okomentovat