pondělí 28. listopadu 2016

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

Vaiana, dcera náčelníka kmene žijícího na tropickém ostrově, je od malička přitahována vodou. Pravidla kmene ale zní, že voda je nebezpečná a nikam se zásadně nevyplouvá. Když ale rybáři přestanou nacházet ryby a kokosové palmy napadne nemoc, Vaiana se navzdory zákazu svého otce musí vydat na plavbu za záchranou svého světa.

Disney nám pravidelně jednou za čas přináší pohádku, která nemá konkurenci. Moje největší srdcovka je Tangled, o pár let později přišel Frozen, nyní si Vaiana staví stejně vysokou laťku. Pohádka o jedné zmatené a nezkušené "princezně", jednom chlápkovi, jednom zvířátku na dobrodružné výpravě. Sice se v tomto úspěšně zavedeném modelu Disney trošku opakuje, na druhou stranu se za to alespoň nestydí a přímo ve filmu si z toho dělá srandu. Proč se taky nedržet toho, co zaručeně funguje?

Vaiana, to jsou v podstatě necelé dvě hodiny krásných animací a chytlavých písniček. Jedná se o typickou disneyovskou pohádku, co nešetří na barevnosti, vtipu (ano, i dospělí se u filmu zasmějí a zdaleka ne jednou), prostě a jednoduše se zde povedlo vytvořit další kouzelně krásný svět a další příběh, u kterého všichni alespoň trochu citliví nedovedou zamáčknout slzu. Navíc když hlavním poučením z celého příběhu je, že v každém je něco dobrého, i když se původně tváří jako nafoukaný polobůh či obří lávové monstrum.

Vaianu doporučuji vidět v původním znění, tak jsem ji viděla i já. Obávám se totiž, že v dabingu budete ochuzeni o některé z vtipů a hlavně kouzlo písniček - ano, přiznávám se, teď neposlouchám nic jiného než soundtrack pořád dokola. Každopádně nám Disney ukazuje, že co se nápadů i dokonalosti provedení týče, stojí na pomyslné první příčce animované filmové tvorby úplně oprávněně. A jako vždy na začátku najdete i krátký předfilm, který k disneyovkám patří stejně neodmyslitelně, jako k marvelovkám potitulkové scény.

Žádné komentáře:

Okomentovat