čtvrtek 29. prosince 2016

Collateral Beauty: Druhá šance

Howard, dříve úspěšný ředitel a majitel marketingové firmy, za poslední dva roky změnil k nepoznání. Firma selhává, jelikož Howard s nikým nekomunikuje od smrti své šestileté dcery. Jeho nejbližší kolegové a přátelé zkouší všechny způsoby, jak mu pomoci, a když už se jim jejich soukromá životní situace a navíc i firma sypou na hlavu a všechno stojí na Howardovi, rozhodnou se pro velice netradiční experiment, jenž je posledním pokusem o řešení.

Collateral Beauty svým trailerem vzbouzí očekávání hlubokého, citlivého filmu o lidském neštěstí a dostávání se z něj - hlavně pro ty z nás, co mají stále Willa Smithe spojeného s filmem Štěstí na dosah. I tím, kdy je tento snímek uveden do kin, tedy v sezóně oscarových trháků, jako by si říkal o chválu, sošky a konfety. Možná však jen kvůli tématu (přiznejme si, že nejednomu filmu už se tato strategie vyplatila) a obsazení.

Jestli si ale místo na kinematografickém výsluní skutečně zaslouží, to je otázka. Neříkám, že je film špatný, to určitě ne. Jen mám z něj takové neucelené pocity. Rozutíkává se do všech směrů, jako by se snažil diváka zasáhnout co nejhlouběji a na co nejvíce místech, nechává ho to však nikoli zasaženého, ale zmateného. Místo aby se tvůrci věnovali jednomu problému dostatečně, vytvořili obláček problémů a v každém z nich hlavní postavu, a divák neví, kam se dříve dívat, kterou z mnoha hlavních postav si oblíbit a nebo se s ní ztotožnit. Snaha vyždímat ze smutného tématu maximum se zde dle mého trochu nevyplácí.

Film se také nemůže úplně rozhodnout, jestli k celé komplexní posloupnosti problémů, které vytvořil, přistupovat vážně či s humorem, a tak tyto dvě tváře střídá. Nad závěrem filmu ukápne asi slzička každé citlivější duši, po delší době už si ale moc z děje či pocitů pamatovat nebudete. Celkově to je tedy dobrý film, který ano, stojí za vidění, ne však nezbytně na velkém plátně. Když si počkáte a podíváte se na něj o pár měsíců později z klidu svého domova, o moc nepřijdete.

Žádné komentáře:

Okomentovat