neděle 8. ledna 2017

La La Land

Náhodné setkání začínající herečky Mii a jazzového pianisty Sebastiana přerůstá v kouzelnou letní lásku plnou hudby, tance, barev a hry světla. Trailery i herecké obsazení nám slibují romantiku tak hustou, že by se dala krájet, a splnění velkých ambiciózních snů, to vše s viditelnou snahou natočit dokonalou skoro až disneyovskou pohádku ze světa dospělých snílků... pro dospělé snílky.

Pro mě je toto hodně těžký film na zhodnocení. Jako by si skoro říkal o vyzdvihování do nebes a nekonečnou chválu, ale něco mi na něm nesedělo. Hodně jsem o tom přemýšlela, proto možná o něm píšu až po takové době od chvíle, kdy jsem plná rozporuplných pocitů vyšla z kinosálu. Čím víc všichni blázní z toho, jak dokonalý film je, tím více si přijdu jako barbar a outsider, snažící se marně skrýt své zklamání. 

Hlavní vinu za "rozhozený sandál", jejž mi film způsobil, připisuji asi extrémně vysokému očekávání. Ryana Goslinga i Emmu Stone mám moc ráda a stejně tak mám slabost pro muzikály. What could go wrong. U první písničky jsem si říkala "jo, tak asi pro začátek dobrý", bohužel pak moje pozornost od filmu utíkala čím dál častěji, a po chvíli jsem přestala v zázrak doufat úplně. Navíc mě trochu zklamal konec, nepředvídatelnost a dějové zvraty však asi žádnému filmu vytknout nelze.

Nepochopila jsem moc, proč film začíná velkými skupinovými pěveckými a tanečními čísly a postupně jich ubývá, vyvolává to pocit, že film místo aby gradoval, tak se ztrácí do neurčita, zaostřuje se tak trochu na dvojici hlavních postav a pak už dokonce odděleně na jednotlivce. Přitom každý, kdo už někdy viděl nějaký film, očekává přesný opak, a tento vývoj mu musí přijít nepřirozený. 

Vím, že zde v podstatě píšu čistě jen negativní věci a kritiku, ale doporučuji film vidět. Jsou tam pěkné písničky, je pěkný na pohled, i příběhově potěší ty, kteří nepřestávají snít a chtějí svých velkých snů dosáhnout. Co se týče hodnocení většiny odborníků i laiků na internetu, a i lidí v mém okolí, jsem asi jediná, na koho film působil utahaně a kdo v něm viděl převážně nevyužitý potenciál. Už kvůli tomu, kolik je kolem La La Landu povyku, byste jej měli vidět asi i vy :)

Žádné komentáře:

Okomentovat